Koronavirüs Avrupa otomobil piyasasını vurdu: Satışlar yüzde 24 düştü

Koronavirüs Avrupa otomobil piyasasını vurdu: Satışlar yüzde 24 düştü
Koronavirüs Avrupa otomobil piyasasını vurdu: Satışlar yüzde 24 düştü

Avrupa’da ocak ayındaki araç satışı 2020 yılının Aralık ayına göre yüzde 24 oranında azaldı.

Avrupa otomobil piyasasında, koronavirüs salgını nedeniyle geçen yıldan bu yana yaşanan kötü gidişat 2021’de de devam ediyor. Sektörün en önemli lobi organizasyonlarından Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’nin (ACEA) açıkladığı rakamlara göre, Avrupa Birliği (AB) çapında, geçen ocak ayında 726 bin 491 araca ruhsat verildi. Bu rakam Aralık 2020’ye göre yüzde 24’lük bir düşüşe tekabül ediyor.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, Almanya’da Federal Otomotiv Dairesi (KBA), daha önce yaptığı açıklamada Ocak 2021’de yeni ruhsat verilen araç sayısının bir önceki aya kıyasla üçte bir azaldığını açıklamıştı. Buna neden olarak da bir yandan pandemi kısıtlamalarını, diğer yandan ise yeni yılla birlikte, Federal hükümetin konjonktürü iyileştirmek için devreye soktuğu indirimli katma değer vergisi uygulamasının sona ermiş olmasını göstermişti.

İSPANYA’DA YARI YARIYA AZALDI

Diğer Avrupa ülkelerinden İspanya’da otomobil satışları yarı yarıya azalırken İtalya’da yüzde 14’lük bir düşüş kaydedildi. Sektördeki olumsuzluktan en az etkilenen ülkelerden biri olan Fransa’da aynı dönemde sadece yüzde 5,8’lik bir düşüş yaşandı. İsveç’teki otomobil satışları ise, diğer ülkelerin aksine ocak ayında yüzde 22,5 oranında arttı. Acea verilerine göre AB içinde sadece Fransa ve İsveç‘te, otomobil satışları, yüzde üzerinden çift haneli rakamlarda düşüş göstermedi.

Alman otomotiv üreticilerinden Volkswagen, Daimler ve BMW’de de satışlar çift haneli yüzdelik oranlarda azalırken, olumsuz gidişattan en ağır etkilenen şirketin Volkswagen olduğu bildirildi. Fransız-İtalyan (Peugeot ve Fiat) ortaklığında kurulan Stellantis şirketinin bünyesindeki Opel’in satışlarında ise düşüş yüzde 32,4 oranında kaydedildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*