Kırım Tatar halkının Önderi Kırımoğlu: Rusya ile savaş, Kırım’ı kurtarmak için fırsat

1944’ün Kırım Türkleri için “trajik” bir tarih olduğunu belirten Kırımoğlu, kelam konusu tarihte, Sovyetler Birliği devrinde Tatar halkına yönelik “soykırım” yapıldığını söyledi.

Kırımoğlu, “Yaptığımız araştırmalara nazaran, halkımızın yüzde 40-46’sı açlık üzere sıkıntı koşullar nedeniyle iki yıl içinde öldü. Bu, varlığımızın, izlerimizin silinmesi için yapıldı. Mezarlarımız bile yok edildi. Mezar taşları inşaat materyali üzere kullanıldı. Lisanımız yasaklandı. Tatarca yazılan kitaplar yok edildi.” dedi.

Vatanlarına dönmek ve haklarını elde etmek için yaklaşık 50 yıl demokratik yollarla gayret ettiklerini anlatan Kırımoğlu, kendisi dahil Tatarların kimilerinin mahpusa atıldığını belirtti.

Sovyetler Birliği periyodunda Tatar sürgününde ölenlerin anılmasının yasak olduğunu hatırlatan Kırımoğlu, “Cinayet işleyenler, işlediği cürüm hakkında konuşmayı yasaklar. Zira herkes konuşmaya başlarsa, işlenen cinayet konusunda karşılık verilmesi gerekir. İnsanlarımız saklıdan de olsa öldürülen, sürgün edilen soydaşları için konutlarında dua etti. Sovyetler dağıldıktan sonra birinci en büyük mitingimiz Kırım’daki Akmescit kentinde yapıldı.” diye konuştu.

“Rusya, Kırım Türkleri üzerinde dehşet yaratmaya çalışıyor”

Rusya’nın 2014’te Kırım’ı yasa dışı ilhak etmesinden sonra Sovyet devrine emsal uygulamalar yapıldığını anlatan Kırımoğlu, bu periyotta yarımadada 18 Mayıs’taki anma aktiflikleri ile Kırım Tatar Ulusal Meclisinin yasaklandığını ve Türklere yönelik baskı uygulanmaya başladığını belirtti.

Bu nedenle 30 bini aşkın Tatar’ın Kırım’dan kaçtığını aktaran Kırımoğlu, burada kalanların kimilerinin kaçırılarak öldürüldüğünü, onlarca kişinin de kaybolduğunu lisana getirdi.

Kırımoğlu, “Bu bir terördür. İnsanlarımız Sovyet rejiminden daha beter bir rejimin baskısı altında kaldı. Elbette, bu çok acı bir şey.” sözünü kullandı.

Kırım’daki halkın yaklaşık yüzde 13’ünün Tatar olduğuna dikkati çeken Kırımoğlu, burada 121 kişinin yargılandığını, bunların yaklaşık 100’ünün Tatar olduğunu söyledi.

Kırımoğlu, “Bu şahıslara terörist diyorlar. Rusya’da, bilhassa de işgal edilen topraklarda mahkeme diye bir şey yok. Karar bir yerde alınıyor. Beşerler kanıt bile getirse kayda almıyorlar. Yani karar çoktan alınmış aslında. Sovyetler vaktinde, rejim aleyhinde konuşan beşerler 3 yıla kadar mahpusa atılıyordu. Lakin artık birkaç kelam etmesi nedeniyle insanlara 17-18 yıl veriyorlar.” dedi.

Rusya’nın Kırım Türkleri üzerinde “korku” yaratmaya ve yarımadayı terk etmelerini sağlamaya çalıştığını ileri süren Kırımoğlu, 2014’ten itibaren yaklaşık bir milyon Rus’un Kırım’a yerleştirildiğini savundu.

“Savaşın Kırım’da son ereceğini umut ediyoruz”

Rusya ve Ukrayna ortasında 24 Şubat’ta başlayan savaşa değinen Kırımoğlu, şunları söyledi:

“Ruslar üçüncü günde Kiev’i almayı, dördüncü gün askeri geçit merasimi yapmayı, Ukrayna Devlet Lideri’ni öldürmeyi yahut rehin almayı, onun yerine kukla hükümet kurmayı ve bu hükümete de kendi istediklerini dikte etmeyi planlıyorlardı. Savaş devam ediyor. Buraya gelen askerleri kaçmak zorunda kaldılar. Harkiv’den de kaçtılar. Temel savaş artık Donbas bölgesinde devam ediyor.”

Kırımoğlu, Rusya ile savaşın 2014’te Kırım’da başladığını söz ederek, “Bu savaşın Kırım’da son ereceğini umut ediyoruz. Sekiz yıl evvel Kırım’da başlayan savaş, Kırım’da bitecektir. Rusya ile savaş, Kırım’ın işgalden kurtarılması için bir fırsattır. Buna çok inanıyorum. Ülkemizde yapılan sosyolojik araştırmalara nazaran, Ukrayna vatandaşlarının yüzde 95’i Kırım’ın bu savaş sonucunda işgalcilerden kurtarılmasından yanadır.” biçiminde konuştu.

Rusya’nın Kırım’ı askeri üs olarak kullandığını lisana getiren Kırımoğlu, Ukrayna’nın öteki bölgelerine Kırım’dan füzelerin fırlatıldığını söyledi.

Batı ülkelerinin Rusya’ya yönelik savaş nedeniyle güçlü yaptırımlar uyguladığına dikkati çeken Kırımoğlu, “Bu yaptırımlar, Ruslar 2008’de Gürcistan’a girdiği vakit uygulanmış olsaydı Kırım’a da girilmezdi. Maalesef, Batı ülkeleri geç uyandı.” tabirini kullandı.

Türkiye’nin Ukrayna’ya ve Kırım Tatarlarına dayanak sağladığını aktaran Kırımoğlu, “Türkiye’ye minnettarız. Zira Türkiye, Kırım’ın ilhakını tanımadı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.