Kiliseye miras bırakmıştı: Papa 16. Benedictus’un haçı çalındı

Almanya’da geçen yıl hayatını kaybeden Papa 16. Benedictus’un kiliseye miras bıraktığı haç çalındı. Bavyera Eyalet Polisi tarafından yapılan açıklamada, “Katolik kilisesi için dini nesnenin değeri ölçülebilir değil” denildi. Traunstein’daki kasaba kilisesinin duvarında sergilenen haçın, vitrinin kırılmasıyla çalındığı belirtildi. Henüz şüphelilerin kimliği tespit edilemedi.

YARIM ASIRDIR İSTİFA EDEN İLK PAPA

Joseph Ratzinger, 2005’te 78 yaşındayken papa seçilmiş ve tarihin en yaşlı yeni papalarından biri olmuştu. Papalık ismi olarak 16. Benedictus’u seçen Ratzinger, göreve gelmesinden 8 yıl sonra ilerleyen yaşını gerekçe göstererek istifa kararını açıklamıştı. Papa 16. Benedictus, 1415’ten bu yana istifa eden ilk papa olduktan yaklaşık on yıl sonra, 31 Aralık 2022’de hayatını kaybetti.

2013’te istifa eden Papa’nın tarihi açıklaması şöyleydi: “İlerleyen yaşım yüzünden gücümün bu görevi gerektiği gibi ifa etmeye yetmediği kanaatine vardım… Hızlı değişimlerin yaşandığı ve inanç dünyasıyla ilgili önemli sorularla çalkalanan bugünün dünyasında Aziz Pietrus’un teknesini yönetmek ve İncil’i ilan etmek için hem beden hem de ruh gücü gerekiyor, son aylarda benim bu gücüm o kadar azaldı ki, bana emanet edilen görevi iyi idare edemediğimi kabul etmem gerekiyor.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx