KESK’liler Ankara’ya yürüyor: Artık yeter, işimizi-ekmeğimizi istiyoruz

‘Çalışma hakkımı, işimi istiyorum’ talebiyle yapılan yürüyüşün startı İstanbul’da yapılan açıklamayla verildi. Kamu emekçileri, “KHK’lar gidecek biz kalacağız” dedi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK) üyelerine yönelik baskı, ihraç ve sürgünlere karşı kararını aldığı İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüş başladı. KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, yürüyüşlerinin “Artık yeter” haykırışı olduğunu vurguladı. ‘Çalışma hakkımı, işimi istiyorum’ talebiyle yapılan yürüyüşün startı Mecidiyeköy’de yapılan açıklamayla verildi.

‘İŞİMİ, EKMEĞİMİ GERİ İSTİYORUM’ 

HDP Milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Musa Piroğlu’nun da destek verdiği açıklamada KESK üyeleri “İşimi, emeğimi geri istiyorum. İhraçlara, açığa almalara baskılara teslim olmayacağız. KHK’lar gidecek biz kalacağız” pankartı açtı.

Yürüyüş öncesinde konuşan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, “Ülkenin ve emekçilerin başına çöreklenen örgütlü kötülük, görülmemiş ve zıvanadan çıkmış bir şekilde her gün yeni bir saldırı dalgası başlatıyor” dedi.

‘KORKU İKLİMİ YARATILIYOR’ 

Yaşanan gelişmelerin Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir sürece evrildiğini dile getiren Bozgeyik, korku iklimi yaratılarak sadece bedenlerin değil, zihinlerin ve ruhların da teslim alınmak istendiğini söyledi. İktidarın mücadele eden bir birey bile görmek istemediğini ifade eden Bozgeyik, şunları dile getirdi:

‘BİLİYORLAR Kİ İKTİDARDA KALAMAYACAKLAR’ 

“Kendileri dışındaki tüm kesimleri iktidarlarının bekası için tehdit görüyorlar. Bu yüzden her tür yol ve yöntemle ortadan kaldırmak, etkisizleştirmek istiyorlar. Ülkenin yarısından fazlasını özde değil, sözde vatandaş görüyorlar. AKP, iktidarını devam ettirmek için sürekli düşman, hain, terörist imal ediyor, halklarımızı, emekçileri kutuplaştırıyor. Çünkü biliyorlar ki, işsizliğin, yoksulluğun, hukuksuz ihraçların, haksızlığın, hukuksuzluğun, yolsuzluğun ve talanın konuşulduğu, tartışıldığı bir yerde iktidarda kalamayacaklar.”

‘BU BİR HAYKIRIŞTIR’

Başlattıkları yürüyüşün ‘Artık yeter’ haykırışı olduğunu vurgulayan Bozgeyik, “Bağlı tüm sendikalarımızın yürütme kurulu üyeleri ile birlikte KESK olarak tüm üyelerimiz, haksızlığa uğrayan, hukuksuzca ihraç edilen arkadaşlarımız, yokluğa, sefalete mahkum edilen tüm kamu emekçileri için yürüyoruz. Çocuklarına bir ekmek götürmek için inşaatlarda, tehlikeli işlerde çalışırken işçi cinayetine kurban verdiğimiz ihraç arkadaşlarımızı hatırlatmak için yürüyoruz” dedi.

‘DİZ ÇÖKMEDİK, ÇÖKMEYECEĞİZ’ 

“Belli ki hala bizleri tanımıyorlar” diyen Bozgeyik, “Biz KESK’liyiz, kamu emekçilerinin gerçek temsilcisiyiz. Biz, onurlu bir insan olarak yaşamanın yolunun emek, demokrasi ve barış mücadelesinden geçtiğinin farkında olanlarız. Diz çökmedik, çökmeyeceğiz. Haksız, hukuksuz şekilde elimizden alınan işimiz iade edilinceye, faşist baskılar son buluncaya kadar patriyarkaya, sömürüye ve her tür şiddete karşı mücadelemiz devam edecektir” diye vurguladı. HDP Milletvekili Züleyha Gülüm ise KESK üyelerine şu sözlerle seslendi:

‘BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ’ 

“Karşısında kim duruyorsa, ona saldırıyor. Buna karşı topyekün bir direniş hattı da var. KESK emekçileri buna karşı direniyor. Yıllardır yaptığı gibi sokaklarda hak gasplarına karşı direniyorlar. Kamu emekçileri direnmeye devam ediyor. Direnişinizi selamlıyoruz ve birlikte başaracağız.

ENGELLEMEYE RAĞMEN KESK ÜYELERİ YOLA ÇIKTI 

Açıklamanın ardından Eğitim Sen binasına gitmek isteyen KESK üyeleri, polisler tarafından engellenmeye çalışıldı. Buna rağmen sendika binasına kadar yürüyen KESK üyeleri, burada yaptıkları açıklama sonrasında yürüyüşlerinin bir diğer durağı olan Kadıköy’deki İskele Meydanı’na geçti.

Daha sonra KESK üyeleri otobüslere binerek, Gebze’ye doğru yola çıktı. KESK üyeleri, burada yapılacak açıklama sonrasında sırasıyla Kocaeli, Yalova, Bursa ve Eskişehir’e, oradan da Ankara’ya ulaşacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir