Karaismailoğlu: Atatürk Havalimanı kapanınca trafik yüzde 30 azaldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yıkımına başlanmasıyla gündem olan Atatürk Havalimanı tartışmalarına ait olarak, “Günlük olarak yaklaşık bin yüz uçak inen bir Havalimanı, o uçaklar karbon emisyonunu 4 milyon insanın üzerine atıyor. Saatlerce Marmara Denizi üstünde tıp atıp iniş müsaadesi beklediğimiz saatleri ne çabuk unuttuk. Havalimanı kapanınca bu bölgedeki trafik yüzde 30 azaldı.” görüşünü savundu.

tv100’de yayınlanan Candaş Tolga Işık’ın sunduğu “Az Evvel Konuştum” programına konuk olan Karaismailoğlu’nun açıklamalarından satırbaşları: “Devletler uzun soluklu planlamalar yaparlar hem bugünün hem de önümüzdeki yıllarda ülkenin karşılaşabileceği sıkıntılara hazırlıklı olup planlar ve işler yaparlar. Türkiye Cumhuriyeti de son 20 yılda nasıl planlı büyüyorsa birebir formda büyüyor.

Günlük 1.100 yaklaşık uçak inen bir Havalimanı o uçaklar karbon emisyonunu 4 milyon insanın üzerine atıyor. Saatlerce Marmara Denizi üstünde çeşit atıp iniş müsaadesi beklediğimiz saatleri ne çabuk unuttuk. Havalimanı kapanınca bu bölgedeki trafik yüzde 30 azaldı.

‘ACİL DURUMLAR İÇİN KULLANILABİLİR’

Buradaki acil durumlar için ambulans uçaklarının inebileceği bir yer, acil durumlar için kullanılabilecek bir havalimanı olabilir. Atatürk Havalimanı kapatılması gerekiyordu, burada 2 tane pist vardı doğu-batı ve kuzey-güney pistleri. İstanbul Havalimanı aslında tıpkı eksende olduğu için bu pistlerin kullanılmasının imkanı yok.

’22 MİLYON EURO EKSTRA GELİR GELDİ’

Biz orada yıllık bir yolcu garantisi verdik. 10 milyar eurouk bir havalimanı yaptırdınız, bunun belli müddette bir geri dönüşü var. 10 milyar euronun bir kuruşu devletten çıkmamış ve birinci yılı o verilenin garantiyi aştığı için 22 milyon euro ekstra gelir geldi.” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.