Japonya’da sıcak hava dalgası: 37 milyon şahsa ‘Gereksiz ışıkları söndürün’ daveti

Getty Images

Japonya hükümeti, ülkeyi tesiri altına alan sıcak hava dalgasında başşehir Tokyo ve etraf bölgelerde yaşayanlara daha az elektrik kullanma davetinde bulundu.

Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı, bu öğlenden sonra güç talebinin “aşırı şekilde” artmasının beklendiğini duyurdu.

Bakanlığın açıklamasında gereksiz ışıkların söndürülmesi lakin sıcak çarpmasına karşı klima kullanımına devam edilmesi tavsiyesinde bulunuldu.

Japon yetkililer, haftalardır sıcaklıkların artmasıyla elektrik kasveti yaşanabileceği ikazında bulunuyor.

Hafta sonunda Tokyo’da sıcaklık 35 santigrat derecenin üzerine çıktı. Başşehrin kuzeybatısındaki Isesaki kentinde ise sıcaklık rekor derecede artarak 40,2 dereceye ulaştı.

Bu şimdiye kadar Japonya’da Haziran ayında kayıtlara geçen en yüksek sıcaklık.

Japonya’da yazın başladığı Haziran ayında sıcaklıklar çoklukla 30 derecenin altında seyrediyor.

Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’nın Pazar günkü açıklamasında, Tokyo ve etrafındaki sekiz kent için elektrik üretimi fazlasının bu öğlenden sonra yüzde 3,7’ye düşmesinin beklendiğin belirtildi. İhtarın yapıldığı bölgede 37 milyon kişi yaşıyor.

İstikrarlı bir elektrik arzı için, tampon fonksiyonu gören bu oranının yüzde üçün altına düşmemesi gerekiyor.

Hükümet saat 15.00’ten sonra gereksiz ışıkların söndürülmesini istedi.

BAZI NÜKLEER SANTRALLERDE ÜRETİM DURDURULDU

Bakanlığın açıklamasında güç şirketlerinin üretimi artırmaya çalışmasına rağmen, sıcaklık artışı nedeniyle durumun “öngörülemez” olduğu belirtildi, “Talepte artış olması ve arzda sorun yaşanması halinde rezerv güç oranı yüzde 3’ün altına düşebilir” denildi.

Ülkenin kuzeydoğusunda meydana gelen zelzelenin akabinde kimi nükleer santrallerin devre dışı bırakılmasıyla güç arzı üzerindeki baskı arttı.

Fosil yakıtla çalışan kimi santraller de karbon emisyonlarını azaltmak için kapatılmıştı.

Bu ortada Japonya Devlet Televizyonu (NHK) Tokyo’da sıcak çarpması nedeniyle 46 kişinin hastaneye kaldırıldığını duyurdu. NHK ayrıyeten Kawagoe kentinde 94 yaşındaki bir kişinin sıcaklar nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti.

Avustralya’nın New South Wales eyaletinde de sıcaklar nedeniyle geçen hafta halka benzeri bir davet yapılmıştı. Ülkenin en büyük kenti Sydney’nin de yer aldığı eyalette güç krizi nedeniyle gereksiz ışıkların söndürülmesi istenmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.