İstilacı türe avlanma desteği

İstilacı balon balığının denizlerden uzaklaştırılması için verilen avlama desteğinin kapsamı genişletildi. Balon balığı avcılığının desteklenmesine ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Karara göre geçen yıl tek türün avlanması için kuyruk başına 5 lira olarak verilen destek, 2023 sonuna kadar geçerli olmak üzere 8 balon balığı türü için genişletildi. En tehlikeli tür olan benekli balon balığının adedine, 500 bin taneye kadar 5 lira, geri kalan türler için tane başına, 5 milyon adede kadar 50 kuruş destek ödemesi yapılacak.

Balon balığı avcılığına yıllık verilmesi gereken desteğin 5 milyon lira olması öngörülüyor. Senede 5.5 milyon adetten, 3 yılda toplan 16.5 milyon balon balığının denizlerden temizlenmesi hedefleniyor. Bu arada geçen yıl verilen destekle toplam 46 bin 192 balon balığının bertarafı sağlanmıştı.

Destekleme ödemelerinden haksız yere yararlandığı belirlenenler ile idari hata sonucunda fazla yapılan ödemeyi iade etmeyenler, 5 yıl süre boyunca hiçbir destekleme programından faydalanamayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir