İsrail Lübnan’ın itirazına karşın “Kariş” alanında gaz aramaya devam edeceğini duyurdu

Olayla ilgili yapılan açıklamada Kariş’in, “İsrail Devletinin stratejik mülklerinden biri” olduğu sav edilerek, “İsrail Devletinin ekonomik bölgesindeki güç ve doğal gaz kaynaklarını çıkarmayı ve devletin yeşil iktisadını geliştirmeyi amaçladığı” kaydedildi.

Sondaj yapılacak alanın İsrail’e ilişkin olduğu belirtilen açıklamada, bu bölgenin ABD’nin arabuluculuğunda İsrail ile Lübnan ortasında müzakerelerin yürütüldüğü bölgenin birkaç kilometre güneyinde bulunduğu savunuldu.

Açıklamaya ayrıyeten, Lübnan’a “deniz sonları konusundaki müzakereleri hızlandırması” daveti yapıldı.

Lübnan ile İsrail ortasındaki hudut anlaşmazlığı

Lübnan ile İsrail ortasında yaklaşık 860 kilometrekarelik deniz alanı uyuşmazlığı bulunuyor. Lübnan müzakere heyeti ise tartışmalı bölgenin 2 bin 290 kilometre olduğunu söylüyor.

İki ülke de bu bölgenin kıta sahanlığında hak sav ediyor. İsrail, Lübnan hükümetinin lisanslama sürecine başladığı beş bloktan üçünün İsrail kıta sahanlığı hudut bölgesinde yer aldığını sav ediyor.

İsrail ayrıyeten, 87 kilometre uzunluğundaki Lübnan’ın kara hududunda da Şeba Çiftlikleri ile öbür birtakım bölgelerdeki işgalini sürdürüyor.

Ekim 2020’de Lübnan ile İsrail ortasında ABD orta buluculuğu ile Birleşmiş Milletler (BM) nezaretinde dolaylı müzakereler başlamış ve bunların sonuncusu Mayıs 2021’de düzenlenmişti. O tarihten bu yana taraflar ortasında yeni bir müzakere gerçekleşmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.