İsrail Başbakanı Bennett birinci sefer işgal altındaki Batı Şeria’ya gitti

Bennett, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, işgal altındaki Batı Şeria’da İsrail ordusuna bağlı birlikleri ziyaret ettiğini duyurdu.

Misyona geldiği 13 Haziran 2021’den beri birinci sefer Batı Şeria’ya geçen Bennett, görüştüğü İsrail ordusuna bağlı özel kuvvetler tugayının, dün, İsrail tarafından aranan 18 kişiyi tutukladığını ve bir “terör saldırısını engellediğini” kaydetti.

Paylaşımında, Filistin toprağı Batı Şeria’yı İsrail’e ilişkin varsayan Bennett, “İsrail hükümeti, orduya, polise ve hudut güvenlik güçlerine, Kudüs, Museviye ve Samarya (Batı Şeria) ve ülkenin geri kalanı dahil her yerde tam takviye ve hareket özgürlüğü sağlıyor.” sözlerini kullandı.

İsrail Başbakanı, “Teröristlere gece yataklarında ulaşmaya devam edeceğiz. İsrail sokaklarına çıkmalarına pürüz olacağız. Birlikte terörü yenene kadar durmayacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Bennett’in ziyareti evvelce duyurulmadı. İsrail Başbakanı Bennett, Filistin topraklarındaki yasa dışı Yahudi yerleşimlerine verdiği dayanakla biliniyor.

Filistin’den Bennett’in “ziyaretine” kınama

Öte yandan Filistin Dışişleri Bakanlığı, Bennett’in ziyaretini kınadı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “ziyaretin”, “İsrail hükümetinin, Filistin Devleti topraklarındaki sömürgeci yerleşimlerin derinleştirilmesi ve genişletilmesine verdiği takviyenin ayrılmaz bir parçası” olduğu tabir edildi.

İsrail Başbakanı’nın, Filistin toprağı sayılan Batı Şeria’yı ve yasa dışı yerleşimleri ziyaretinin milletlerarası hukuka karşıt olduğu vurgulanan açıklamada, şu tabirlere yer verildi:

“Bu ‘ziyaret’, İsrail’in alandaki gerginliği tırmandırma siyaseti ve Doğu Kudüs de dahil olmak üzere işgal altındaki Batı Şeria’nın kademeli olarak ilhakını örtbas etmek için şiddet döngüsünü kullanması kapsamına girmektedir.”

Bakanlık, muhalefet önderi Binyamin Netanyahu’ya karşı elini güçlendirme eforu olarak yorumladığı Bennett’in ziyareti için, “Bedeli Filistinliler tarafından, hayatları, toprakları, varlıkları ve bekası ile ödenecek olan; erken ve ilan edilmemiş bir İsrail seçim kampanyasının başlangıcıdır.” tabirlerini kullandı.

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim ünitesi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden yaklaşık 500 binden fazla Yahudi yerleşimci, işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da sıkıntı hale getiriyor.

Memleketler arası hukuka nazaran, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim üniteleri yasa dışı kabul ediliyor.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.