İran’da çöken binada can kaybı 24’e çıktı, birçok vilayette protesto şovları sürüyor

İran’ın Abadan kentinde Pazartesi günü çöken inşaat halindeki binada hayatını kaybedenlerin sayısı 24’e yükseldi. Yetkilileri yolsuzluk yapmak ve inançlı olmayan bir binaya ruhsat vermekle suçlayan öfkeli kalabalıklar, Abadan, Hürremşehr, İsfahan dahil bölgedeki birçok kentte beş gündür protesto şovları düzenliyor.

Abadan Valisi İhsan Abbaspur yaralıların sayısının 37 olduğunu, bunlardan 34’ünün tedavilerinin tamamlanarak hastaneden taburcu edildiklerini söyledi. Abbaspur ayrıyeten halktan bina etrafında toplanmamalarını istedi; kalan enkazın da çökebileceğini, gereğince kurtarma vazifelisi olduğunu kaydetti.

İÇİŞLERİ BAKANI VAHİDİ: BİR HATA İŞLENMİŞTİR

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Muhbir ve İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi bugün olay yerini ziyaret etti.

İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, “Bir hata işlenmiştir. Daha çok para kazanmak için insanların hayatlarıyla bu kadar kolay oynayan bireyler asla affedilemez” deDİ.

İşyeri olarak tasarlanan ve inşaatı süren 10 katlı Metropol isimli binası Pazartesi günü çökerek yerle bir olmuştu.

Fotoğraf ve görüntü kayıtlarında, çöken binadan sokağa dökülen beton bloklar ve çelik putrellerin yoldaki çok sayıda aracı da ezdiği görülüyor.

Enkazda arama ve kurtarma çalışmaları sürdürülüyor ve binanın çöküş nedeninin de araştırıldığı açıklandı.

Binanın inşaatında mecburî teknik kurallara ve şartnamelere uymamakla suçlanan binanın sahibi ve müteahhiti hakkında evvel tutuklama kararı çıktığı açıklandıysa da daha sonra savcılık bu kişinin olayda ölenler ortasında olduğunu duyurdu.

İran Kızılayı son tweetlerinden birinde etraf kentlerden gelenlerle birlikte 23 grup ve 137 kurtarma görevlisinin çalışmalarını sürdürdüğünü duyurdu. Çalışmalarda, 10’dan fazla ambulans ve özel koku alan köpekler de kullanılıyor. Kızılay, bulunamayan şahısların aileleriyle de teması sürdürecek gruplar oluşturulduğunu bildirdi.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA, çöken binanın Abadan’ın en işlek alışveriş bölgesinde olduğunu, üst katlarında inşaat sürdüğü halde çökmeden bir kaç gün evvel dükkanların yerleştiği taban katın açıldığını duyurdu.

Mehr haber ajansına nazaran, bu yüzden çöktüğü sırada binanın, bitmiş ve açılmış olan taban katındaki dükkanlarda alışveriş yapanlar da dahil 150 kadar kişi bulunduğu varsayım ediliyor.

Görgü şahitleri binanın mahallî saatle öğle 12:40 sularında çöktüğünü söylüyorlar.

Tasnim News/AFP Metropol binası Abadan’ın en işlek alışveriş merkezlerinden birinde inşa ediliyordu

ÖFKELİ ŞOVLAR SÜRÜYOR

Binanın çökmesinden bu yana Abadan ve etrafındaki bir çok vilayette öfkeli protesto şovları devam ediyor.

Toplumsal medya ağlarında Abadan kentindeki şovdan fotoğraflar ve görüntü kayıtları da yer aldı ve kimileri BBC Farsça Servisi’nin (@bbcpersian) Instagram hesabından paylaşıldı.

Abadan Belediyesi önünde Perşembe gecesi yapılan şovda kalabalık, belediye lideri ve belediye meclis azaları da dahil, binanın çökmesinin sorumlularının yargılanmasını istedi.

‘HAMANEY’E ÖLÜM’ SLOGANI

Şovlarda öfkenin gayesi yalnızca lokal yetkililer de değildi. Abadan’daki şovda ülkenin dini başkanı Ayetullah Hamaney aleyhine “Hamaney’e ölüm” sloganı atıldığı da duyuldu.

Bir diğer şov imgesinde ise kalabalığın, enkazın yakınlarında belediye lideri Hüseyin Hamidpur’un peşinden koştuğu görülüyor.

İrar’ın dini başkanı Ayetullah Ali Hamaney ise olayla ilgili birinci açıklamasını dün yaptı ve binanın çökmesinin sorumlularına “ders mahiyetinde cezalar” verilmesini istedi.

BİNANIN SAHİBİ ÖLDÜ MÜ?

Bu ortada birinci gün gözaltına alındığı haberleri çıkan bina sahibinin öldüğü yolundaki resmi açıklamalar protesto şovlarına katılan kalabalıklar tarafından kuşkuyla karşılandı.

Ama olayla ilgili soruşturmayı yürüten Kuzistan bölgesi başsavcısı yapılan DNA testleri ile Metropol binası sahibi ve inşaatın da müteahhiti Hüseyin Abdülbaki’nin de enkaz altında ölenler ortasında olduğunun doğrulandığını söyledi.

Hüseyin Abdülbaki Metropolis binasının inşaatında, aranan teknik şartname ve kuralları ihlal etmekle suçlanıyor.

Kuzistan savcılığı kazadan sonra Abdülbaki hakkında tutuklama kararı çıkarmıştı. Ancak kısa mühlet sonra enkaz altından, üzerinde Hüseyin Abdülbaki’nin kimliği bulunan bir ceset çıkarıldığı açıklandı.

Abdülbaki’nin cesedinin, kardeşleri tarafından teşhis edilişini gösteren görüntü kayıtları toplumsal medyada yaygın reaksiyon aldı.

Kimlik tespiti ve DNA testi sonuçlarına inanmadıklarını söyleyenler oldu.

Abadan’da son günlerde yapılan protesto şovlarında “Abdülbaki ölmedi” sloganı da atıldığı duyuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.