İhale rekortmeni Nihat Özdemir, Berat Albayrak’ı övdü: Çok vizyoner

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Beşli çete” diyerek eleştirdiği ihale rekortmeni beş şirketten biri olan Limak’ın sahibi Nihat Özdemir dolar kurundan rahatsız olduğunu söyledi. Özdemir, istifa ettiği 8 Kasım 2020’den beri ortalıkta görünmeyen Berat Albayrak’ı da “vizyoner” diye nitelendirdi.

Dünya Bankası verilerine göre Türkiye’de 2002-2020 yılları arasında 48 milyar Amerikan Doları (388 milyar TL) tutarında ihale ile “dünyada en fazla kamu ihalesi alan şirket” unvanını elinde bulunduran Limak Holding’in yönetim kurulu başkanı Nihat Özdemir, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a methiyeler sıraladı.

Özdemir, Berat Albayrak’ın “çok vizyoner bir sistemi” hayata geçirdiğini belirterek, doların yeniden 8 TL’nin üzerine çıkmasını ise, “Psikolojik, ekonomik gerçeklerle uyuşmuyor.” diye yorumladı.

Özdemir, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükûmetine yakın çizgide yayın yapan ve 8 Kasım 2020’de Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa eden Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın yönettiği Sabah gazetesine mülakat verdi.

Özdemir’in mülakatta bazı sorulara verdiği cevaplar şöyle:

Faiz ve dolar kurunda öngörünüz nedir?

Merkez Bankası’nın yüksek faiz artırımları sonucunda dolar 7,20 TL’ye kadar düştü, ancak sonra yeniden 8 TL’nin üzerine çıktı. Ben kurun yine 7,20’lere kadar gerileyeceğini düşünüyorum. Çünkü, bunun üzerindeki kurun ekonominin gereği değil, psikolojik bir artış olduğunu görüyorum.


Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir (solda), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Erdoğan adına dikilmiş forma hediye etti.

Merkez Bankası başkanı açıklamalar yaparak piyasayı rahatlattı. Bu açıklamalarını sürdürürse biz yine istikrarı yakalarız.

NİHAT ÖZDEMİR DE DÖVİZDEKİ HAREKETLENMEDEN RAHATSIZ

Merkez Bankası’nın son faiz artışı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bizim ekonomide tek istediğimiz konu istikrarın sağlanmasıdır. İstikrar nedir? Neyi bekleriz? Döviz sepetinin stabilize olmasını, enflasyon ve faizin düşmesini isteriz. Faiz işadamı ve yatırımın bir numaralı düşmanıdır. Dövizdeki hareketlenme ve enflasyon da beni en çok rahatsız eden konulardan biri…

Eğer bir ülkede döviz, enflasyon ve faiz birbirine paralel hareket ederse sadece Türk işadamı değil, yabancı işadamı da yatırım odaklı olur.

Bunların içinde herhangi bir problem, yani üç ayaktan birinde herhangi birinde fazla hareket olursa bu yatırımcıları rahatsız eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir