Harika Bono doların belası olacak! Tuna Kaya’dan konut bark yıktıracak dolar düzeyi geldi…

Gram altın 1000 lira düzeyine süratli koşarken, dolar ise 16,80 direnç düzeyini kırmak üzere. Dolar ve altındaki gidişatın sonunu merak eden yatırımcı ise uygun al-sat tarihini araştırmaya başladı. Yaptığı kestirimlerle dikkatleri üzerine çeken Tuna Kaya, yeni periyot için piyasa değerlendirmeleri yaptı. Dolara müdahale gelebileceğini tabir eden Kaya, dolar için yeni düzey verdi.

DOLAR İÇİN 2 ATAK YOLDA

Dolarda kritik eşiğe gelindiğini söz eden Tuna Kaya, birinci direnç bölgesinin 16,50 olduğunu söz etti. Bu süreçte Merkez Bankası’nın yeni projeleri devreye sokacağını belirten Kaya, kısa periyodik düşüşlerin yaşanabileceğini söyledi. Doların 17,17 direnç düzeyini kırmasından sonra denetim altına alamayacaklarını belirten Kaya, kur üzerinde denetim gücünün azaldığının altını çizdi. Merkez Bankası ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın doları düşürmek için yapacağı teşebbüslere değinen Kaya şunları kaydetti:

“Enflasyon endeksli tahvil ya da Harika Bono gibisi bir yapı ortaya çıkartılabilir. Bu duruma bankalar karşı ve yüksek bir faiz varsa bankaları olumsuz etkileyecektir. Bu yapılırsa seçim erken olabilir. Erken seçim olursa bu piyasaya sürülmez fakat enflasyonun altında bir tahvil ortaya atılabilir. Yüksek faiz bir bono ortaya atılmazsa önemli gevşeme görmemiz çok çok sıkıntı. 17,17 düzeyi kritik bir nokta. Bu düzeyin aşılmasıyla kurda şok yükselişler görülecek. Bu durdurulamazsa 20 TL düzeyini görebiliriz.”

GRAM ALTIN DİRENÇ DÜZEYİNİ KIRARSA SERT ÇIKACAK

Dolar/TL kuruna paralel olarak fiyatlanan gram altında yükselişler devam ederken, Kaya üst istikametli sert çıkışların yaşanabileceğini tabir etti. Gram altındaki 988 direnç bölgesinin aşılması durumunda gram altının 1022 düzeylerinde tırmanacağını belirtti. Ons altında ise sarkmaların yaşandığını söyleyen Kaya, bunun dolar endeksinden kaynaklı olduğunu söz etti. Burada kritik sürecin ise FED’in Temmuz ayında alacağı faiz kararı olduğunun altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.