Giresun’da fındık kurutma süreci başladı

Giresun’da üreticiler fındık kurutmak için eserlerin güneşi direkt alabileceği düz alanlar seçiyor. Ve her yıl olduğu üzere fındıklar kıyı boyunca yollarda güneşe karşı kurutuluyor.

Üreticiler fındıklarını yola serdi lakin bu defa de her an yağabilecek bir yağmurun tedirginliğini yaşıyor.

Yeni eseri fındıkları kurutma zamanı

Giresun’da, hasat edilen 2022 eseri fındığı kurutma süreçleri devam ediyor.

Üreticiler patoz süreci ile yeşil kabuğundan ayrılan fındığı, satış öncesinde güneşte kurutmaya bırakıyor.

Harman yerleri kullanılıyor

Fındığı kurutmak için ekseriyetle meskenlerin önündeki harman yerleri kullanılıyor.

Fındığı kurutacak uygun alanı bulunmayan üreticiler ise Karadeniz Kıyı Yolu kenarındaki kaldırımları kullanıyor. Bugünlerde kaldırımlarda tonlarca fındık serili.

“Kurutma için kâfi alan yok”

Kayadibi Mahallesi’nde fındık bahçesi bulunan Burağan Topal, fındığı kurutabileceği kâfi alanı olmadığını söyledi.

Üreticiler kaldırımda daha süratli fındık kurutuyor

Fındığı her yıl Karadeniz Kıyı Yolu kenarındaki kaldırımlarda kuruttuğunu anlatan Topal, “Hasadımızı tamamladık. Artık de kurutma sürecimiz sürüyor. Bizim kurutma alanımız olmadığı için kıyı kenarındaki kaldırımlardan faydalanıyoruz. Burada fındığımız daha süratli kurumakta.” dedi.

“Bu yıl mevsim kaideleri fındığı kurutmak için uygun”

Topal, bu yıl mevsim kaidelerinin fındığı kurutmak için uygun olmasının memnuniyetini yaşadığını lisana getirdi.

Üretici Hasan Yılmaz ise iki hafta süren meşakkatli ve yorucu hasat sürecinin akabinde fındığı kurutmaya başladığını söyledi.

Yılmaz, “Hava koşulları hoş giderse bir kaç güne eserimizi harmandan kaldırırız. Böylece günlerdir devam eden hasat sürecimiz de sona ermiş olacak.” diye konuştu.

“Kaldırımlar fındıklarla kaplandı”

Giresun Belediye Lideri Aytekin Şenlikoğlu, fındık hasat devrinde kentte vaktin çok daha süratli aktığını söyleyerek, Kurutma süreci için görüldüğü üzere kıyı bölümdeki kaldırımlar da kullanılmakta. Kaldırımlar fındıklarla kaplandı. Havalar bu manada uygun gidiyor. Bugünlerde kurutma işi daha süratli yapılıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Fındık jüt çuvallarda saklanmalı”

Giresun Ziraat Odası Lideri Nurittin Karan ise fındık için hasat kadar kurutma evresinin de değer taşıdığını söyleyerek, fındığın jüt çuvallarında saklanması gerektiğini vurguladı.

Çiftçilerden kurutma süreci yaparken dikkatli olmalarını isteyen Karan, “Hasadın artık son periyotlarına gelmeye başladık. Toplanan eserlerin harmanlara kurutma için gelişleri hızlandı. Hasat ne kadar kıymetliyse, harman da o kadar değerli. Kurutmaya büyük hassasiyet göstermeliyiz. Bazen fındıkların uzun mühlet saklanması gerekiyor. Bunun için fındığımızı kurutmamız gerekiyor. Bilhassa yağmur alması, ıslanması önlenmeli.” dedi.

“Kuru ve rutubetsiz alanda bekletin”

Karan, kurutulan fındığın jüt çuvallara konulması gerektiğinin altını çizerek, satışa kadar bekletileceği yerin de kuru ve rutubetsiz olması gerektiğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.