Gibisi görülmemiş bir felaket: 30 yıllık ortalamadan yüzde 471 daha fazla yağış

Ülke genelinde yılın birinci sekiz ayında, son 30 yıllık ortalamanın neredeyse iki katı yağış meydana gelirken; yalnızca Sindh eyaleti, 30 yıllık ortalamadan yüzde 471 daha fazla yağış aldı ve Pakistan’ın selden en çok ziyan gören bölgesi oldu. Sel felaketi Sindh eyaletinin yanı sıra Belucistan eyaletini de vurdu. Pakistan İklim Değişikliği Bakanı Sherry Rehman, daha evvel bu türlü bir felaketle karşılaşmadıklarının altını çizerken sel sularının yakın vakitte çekilmesini beklemediklerini belirtti.

1 MİLYONDAN FAZLA MESKEN ZİYAN GÖRDÜ

Pakistan Ulusal Afet İdare Otoritesi’nin datalarına nazaran haziran ortasından bu yana süregelen sellerde 370 binden fazla mesken büsbütün kullanılamaz hale gelirken, 730 binden fazla meskende kısmi ziyan meydana geldi. Hasar gören yapıların yüzde 84’ü ise 50 milyon nüfuslu Sindh’de bulunuyordu. Ülkenin en az yarısının felaketten etkilendiği belirtilirken sel kaynaklı ölümlerin yüzde 50’sinden fazlasının Sindh ve Belucistan’da yaşandığı kaydedildi. On milyonlarca insanın etkilendiği felakette ayrıyeten yaklaşık 750 bin çiftlik hayvanı da telef oldu.

10 MİLYAR DOLARLIK HASAR

Pakistan Planlama Bakanı Ahsan İkbal, selden kaynaklanan hasarın 10 milyar dolardan fazla olduğunu açıklarken BM Genel Sekreteri Antonio Guterres yayınladığı görüntü iletisinde, Pakistan’ın yaralarını sarması için acil olarak 160 milyon dolarlık bir yardım davetinde bulundu. “Pakistan acı içinde yüzüyor” diyen Guterres, milletlerarası toplumu Pakistan’ın yanında durmaya çağırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.