Galericiler otomotiv düzenlemesini mahkemeye taşıyacağını açıkladı

Pandemi, Rusya-Ukrayna Savaşı sonrası global piyasalardaki dalgalanma ve yüksek enflasyon tüm eser kümelerini olumsuz etkilemişti…

Özellikle otomotiv dalında yaşanılan fahiş fiyatlar, neredeyse satışlarını durdurma noktasına getirdi.

İkinci el araba alım satımda yeni dönem

Otomobil alım satımında fahiş fiyatların önüne geçilmesi için yeni bir düzenlemeye gidildi.

6 ay ve 6 bin kilometre kuralı yürürlüğe girdi

İkinci el araba satışında 6 ay ve 6 bin kilometre koşulu Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Galericiler düzenlemeyi mahkemeye taşıyor

Düzenlemeyle birlikte araç fiyatlarındaki fahiş sayıların önüne geçilmek istenirken, galericiler otomotiv düzenlemesini mahkemeye taşıyacaklarını açıkladı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Lideri Aydın Erkoç, getirilen düzenlemenin Anayasa’nın 49. hususuna muhalif olduğunu söyledi.


“Araç satıcıları sıkıntı durumda bırakıldı”

Aydın Erkoç, düzenlemenin mevcut sıkıntıların tahliline tesir etmeyeceğini tez ederek mevzuyla ilgili dalın görüşlerinin alınmadığını ve 70 bin motorlu araç satıcısının görmezden gelindiği tenkitlerini getirerek düzenlemeyle ilgili Danıştay’a başvuracaklarını belirtti.

Erkoç, Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati’nin evvelki gün yaptığı açıklamalara da vurgu yaparak şu bilgileri verdi:

“Yönetmelik ferdi satıcıları kapsamıyor”

Sektörde yaşanan önemli meseleler var. Evvelki gün Sayın Bakanımız Nurettin Nebati, arz talep istikrarını bozan, kayıt dışı iktisat oluşmasına sebebiyet veren 100 bin mükellefin radara takıldığını açıkladı. Bizler de yetki evrakına sahip devlete vergisini ödeyen ve mesleği kurumsal çerçevede layıkıyla icra etmeye çalışan esnaflar olarak yıllardır kayıtlı olmayan, vergi ödemeden merdiven altı metotlarla araç alım satımı yapan şahısların piyasa istikrarını bozduğunu hatırlatarak bunun gayretini veriyoruz. Yönetmelik değişikliği bireyleri kapsamıyor. Bu yeni düzenleme ile bu bireyler nasıl engellenebilecek üzere sorular da önümüzde duruyor.


“Fiyatların düşmesi için kalıcı ve esaslı tahliller gerekiyor”

Fiyatların düşmesi ve piyasanın istikrara kavuşması için kalıcı ve esaslı tahliller gerektiğini tabir eden Erkoç, Üretim, döviz kuru, tüketicinin finansmana erişimde zorluk yaşaması ve yüksek faiz, vergiler üzere pek çok etken var tahlil bekleyen. Yeni düzenleme ile alakalı da, düzenleme kapsamına girmeyen bireyler, kayıtsız bireyler araç alıp satmaya devam edecektir, yetkili satıcıların ve Bakanlığımızın bu duruma da tahlil getirmesi gerekir ki fiyatlardaki şişmenin de önüne geçilebilsin. Bunun yanı sıra Bakanlığımızın kesimimizin de görüşünü alması, ikinci el motorlu araç satıcıları olarak bizim de tahlil tekliflerimizi iletiyor olmamız daima birlikte bu sorunları aşma konusunda sürece katkı sağlayacaktır. diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.