Europol’ün terör raporu: PKK Avrupa’dan para toplama faaliyetlerini sürdürüyor

Europol’un yayınladığı raporda, PKK’nin Avrupa ülkelerindeki faaliyetlerinin, merkezi Belçika’da olan Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi (KCDK-E) isimli çatı kurumca koordine edildiği aktarıldı.

Kovid-19’a karşın PKK’nın Avrupa genelindeki propaganda, protesto, üye ve para toplama faaliyetlerini sürdürdüğü kaydedilen raporda üyelik aidatı, yayımların satılması, özel aktiflik ve kampanyalarla Avrupa ülkelerinden örgüte para toplandığı tabir edildi.

Raporda, PKK’nın kara para aklama, uyuşturucu, haraç ve zorla para alma üzere kabahatleri işlediğine dikkat çekildi.

Raporda ayrıyeten Aralık 2021’de Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nü basmaya çalışan 44 PKK’lı göstericinin gözaltına alındığı hatırlatıldı.

AVRUPA MAHKEMELERİNDEN PKK’LILARA CEZA

Raporda, PKK’nın faaliyetlerini finanse etmek için, başta Almanya olmak üzere birçok Avrupa Birliği (AB) ülkesinde etkin olarak para topladığı bildirildi.

Ocak 2020’deki Belçika Yargıtayı’nın kararı nedeniyle Belçika’da PKK üyeleri hakkında mahkumiyet kararı verilmediği aktarılan raporda, öbür Avrupa ülkelerinde PKK üyeleri aleyhine mahkumiyete hükmedildiğine değinildi.

Ocak 2021’de Macaristan Mahkemesi tarafından Türk vatandaşı bir PKK mensubuna 2 yıl mahpus cezası verildiği kaydedildi.

Raporda etnik ayrımcı terör faaliyetlerine katıldıkları gerekçesiyle tamamı Türk Vatandaşı 5 PKK üyesine Almanya’daki Stuttgart mahkemesi tarafından mahpus cezası verildiği belirtildi.

Şubat 2021’de Koblenz kentindeki Alman mahkemesi tarafından bir PKK üyesine örgüte yardım toplamak ve terörizmin finansmanı gerekçesiyle 2 yıl üç ay mahpus cezası verildiği söz edildi.

Mahkum edilen PKK’lının örgütün Almanya’daki bölge sorumlusu olduğuna ve yıllık yardım toplama faaliyetlerinde etkin vazife aldığına dikkati çekildi.

DHKP-C terör örgütünün hücre oluşturma, insan kaçırma ve kurye aksiyonlarına işaret edilen raporda, örgüt üyesi bir kişinin Almanya’da mahkum edildiği bilgisi paylaşıldı.

AVRUPA’DAN PKK’YA GİDİŞLER SÜRÜYOR

Raporda, sol örgütler başta olmak üzere Avrupa ülkelerinden birçok kişinin YPG/PKK’ya katılmak için Suriye’nin kuzeyine gittiği belirtildi.

PKK ve YPG’nin kamplarından Avrupa’ya dönenlerin radikal hareketlerde bulunma riski taşıdığı ve Avrupa’nın güvenliği açısından telaş ögesi olduğu hatırlatıldı.

BİREYSEL TERÖR FAALİYETLERİ

Raporda, Avrupa’da çok sağcı ve kişisel terör faaliyetlerinin hala en değerli risk ögesi olduğu bildirilerek, 2021’de AB içinde 15 terör saldırısının önlendiği ve bu operasyonlarda 338 kişinin terör kuşkusuyla gözaltına alındığı kaydedildi.

Özellikle çok sağcı kümelerin Kovid-19 kısıtlamalarını da kullanarak terör propagandasına yönelik fikirlerini daha süratli ve farklı mecralarda yayabildiklerine değinildi.

Raporda, Europol Direktrü Catherine De Bolle’nin “Ukrayna Rusya Savaşı, Avrupa’daki güvenlik sıkıntılarına kalıcı tesirler bırakacak. Savaş sebebiyle Avrupa’dan her iki tarafa da katılan istekli savaşçılar bulunurken çatışmaların Avrupa’daki radikal eğilimleri artıracağı görülüyor.” değerlendirmesine yer verildi.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.