Eski AKP’li vekil Erdoğan’ı üzecek anket sonucunu açıkladı: ‘Tüm muhalefet adayları Erdoğan’ı geçiyor’

Sözcü gazetesi müellifi Deniz Zeyrek, “Oylar azaldıkça anormallikler artacak!” başlıklı yazısında eski AKP’li bir vekilin anketlerle ilgili açıklamasına yer verdi.

Bu bireye “Anketler nasıl geliyor?” diye sorduğunu, karşılığında ise “Çok iç açıcı değil” cevabını aldığını anlatan Zeyrek, şunları kaydetti:

“Mehmet Ali Kulat’ın yönettiği MAK Araştırma’nın (5-14 Mayıs 2022 tarihleri ortasında 30’u büyük kent 63 vilayette toplam 5 bin 750 bireyle yaptığı) Mayıs anketinin sonucunu anımsatarak, ‘AK Parti yüzde 30’un altına düşmüş’ dedim.

(Ankette ‘Yarın genel seçim olursa oyunuzu hangi partiye oy verirsiniz?’ sorusuna verilen karşılıklardan – kararsızlar dahil – şu sonuçlar çıkmış: AK Parti yüzde 28.3, CHP yüzde 27.1, UYGUN Parti yüzde 16.1, HDP yüzde 7.8, MHP yüzde 6.6, DEVA Partisi yüzde 3.1 ve Gelecek Partisi yüzde 2.8)

‘EN SON YÜZDE 31 BULMUŞTUK’

AK Partili eski vekil, ‘Bizim anketlerde de durum pek farklı değil, en son yüzde 31 bulmuştuk’ dedi.

Haliyle direkt Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a verilen takviyesi anımsattım.

(MAK anketinde Erdoğan’a oy verebileceğini söyleyenlerin oranı yüzde 36’da. Bütün kararsızlar Erdoğan’a eklense Erdoğan 40’ı güç buluyor.)

AK Partili eski vekil ‘Bizimkilerde de durum tıpkı. Hatta şunu söyleyeyim, ismi geçen tüm muhalefet adayları (Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener, Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş) ikili sorulduğunda Cumhurbaşkanımızı geçiyor.’

‘EN BÜYÜK FARKI MANSUR YAVAŞ ATIYOR’

Bu benim için şaşırtan bir karşılıktı. En büyük farkı kimin attığını merak ettim. ‘Mansur Yavaş’ dedi. Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu’nun Erdoğan’ı kritik bir farkla geçtiğini, Erdoğan’ın iki isimle yarışı halinde durumu değiştirebileceğini anlattı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.