‘Erdoğan’ın ekonomi paketinde işsizlik yok, işsizler yok, halk yok’

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, ekonomik krizin ve salgının başından beri iktidarın tercihini sermayenin çıkarlarını korumak için kullanıldığına, sınırlı kaynakların da bir avuç patrona aktarıldığına dikkat çekti.

‘AKP’NİN SERMAYEDEN YANA OLAN TERCİHİ DEĞİŞMEDİ’   

Çerkezoğlu, “Covid-19 salgınının birinci yılında açıklanan ekonomik bir paketten beklenen elbette ki yaraların sarılmasıdır. Ancak hükümet ekonomik krizin ve salgının başından itibaren tercihini hep sermayenin çıkarlarını korumak yönünde kullanmış, salgın süresince milli gelirine oranla en düşük kamu desteği veren iki ülkeden biri olan Türkiye’de, oldukça sınırlı destekler bir avuç patrona aktarılmış, halka bütçeden tek kuruş sosyal destek sunulmamıştır. Son açıklanan pakette de bu tercih değişmemiştir” dedi.

’10 MİLYONU AŞKIN İŞSİZ VAR, TEK BİR MADDE YOK’ 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ekonomi paketini “Bir ekonomi paketi açıkladılar, işsizliği çözecek tek madde yok. 10 milyonu aşkın işsiz var… Birileri 3-4 maaş alırken neden birisi işsiz” sözleriyle eleştirdi.

‘PİYASALAR ERDOĞAN’IN PAKETİNİ SATIN ALMADI’ 

Bir televizyon kanalına açıklamalar yapan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise pakete ilişkin olarak, “Cumhurbaşkanının açıkladığı paketin ardından piyasaların bunu satın almasını beklerdim, damat beyinki gibi bunu da satın almadılar. Ekonomideki bu bakış açısının sebebi de güven kalmadığıdır. Bunun için demokrasi lazım, adalet, liyakat birçok şey lazım” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir