Elon Musk Twitter’ı satın almak için yeni kaynak buldu

Elon Musk, Twitter satın almasını finanse edebilecek yeni kaynak buldu ve satın almayı tamamlamaktan yana olduğunun sinyalini verdi.

Ünlü milyarder Elon Musk, toplumsal medya platformu Twitter’ı satın alması için gereken 44 milyar doları finanse etmek için diğer kaynaklardan para bularak kullanacağı kredi ölçüsünü azalttı.

Musk’ın attığı bu adım, daha evvelki itirazlarına karşın milyarder iş beşerinin satın almayı tamamlamak istediğine işaret etti.

Düzenleyici kuruluşa yaptığı açıklamaya nazaran Musk, Twitter’ı satın alması için gereken paranın öz kaynak kısmını 6,25 milyar dolar artırdı, sahibi olduğu Tesla paylarını teminat olarak gösterdiği kredi ölçüsünü ise sıfıra indirdi.

Musk dün yaptığı açıklamada, ortalarında Jack Dorsey’nin de bulunduğu Twitter hissedarlarıyla muahedenin finansmanı için ek finansman üzerine görüştüğünü de söz etti.

KURAL KOŞMUŞTU

Musk, Twitter’ı satın alma müzakerelerinin ilerlemesi için toplumsal medya sitesindeki geçersiz hesapların yüzde 5’ten az olduğunun ispatlanması gerektiğini belirtmişti. Musk bu oranın yüzde 20 olduğunu düşünüyor.

Twitter mart sonu prestijiyle reklam için gaye kitle olan hesap sayısının 229 milyon ile rekor kırdığını açıklamış ve günlük faal kullanıcılarının yüzde 5’inden azının uydurma ya da spam hesaplar olduğu varsayımında bulunmuştu.

UYUŞMAZLIK BÜYÜYORDU

Musk bu uyuşmazlığın akabinde Twitter’ı satın almak için verdiği teklifi azaltabileceğini söylemiş, şirket idaresi ise muahedenin hayata geçebilmesi için meblağda değişiklik olmaması gerektiğini belirtmişti.

Musk, Twitter mutabakatının finansmanı için birinci başta sahip olduğu Tesla paylarını teminat olarak göstererek 12,5 milyar dolar kredi almayı planlamış lakin daha sonra ek yatırımcılar bularak bu sayısı 6.25 milyar dolar düzeyine düşürmüştü. (REUTERS)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.