Elon Musk duyurdu! Starlink V2 ile telefonlarla direkt uydu internetine bağlanılacak

Uzaydan internet sunan SpaceX Starlink hizmeti büyümeye devam ederken, firma bu alanda farklı adımlar atmayı da sürdürüyor. SpaceX Starlink projesi için Falcon 9’a yüklenen uydular alçak dünya yörüngesine gönderiliyor ve bu sayede sistemin kapsama alanı ile kapasitesi daima olarak artıyor. 

T-Mobile CEO’su Mike Sievert ve SpaceX CEO’su Elon Musk, dün ortaklaşa bir aktiflik düzenledi.

Her iki firma düzenlenen etkinlikte “uydudan hücresele” altyapısı ile ses getirdi. Yapılan açıklamaya nazaran SpaceX’in önümüzdeki yıl alçak dünya yörüngesine atılacak “Starlink V2” olarak geçen ikinci kuşak uyduları, taşıdıkları özel donanımlar ile dünya çapındaki meyyit bölgeleri ortadan kaldırarak direkt akıllı telefonlara uydu üzerinden internet sağlayacak.

Bu altyapı ABD özelinde T-Mobile’ın 5G ağıyla birleştirilecek ve böylelikle ülkedeki kör nokta kalmayacak. Bu yeni sistem çabucak birinci basamakta yüksek süratte internet sunmayacak. Musk’ın açıklamasına nazaran temas 2-4 Mbps ortasında olacak ve bu nedenle daha çok iletileşme ve sesli aramalar için kullanılabilecek. Baz istasyonlarının olmadığı ya da çekmediği bölgelerde taşınabilir data üzerinden internete erişilebilecek.

Elon Musk’ın açıklamasına nazaran 5G ağı ile uyduları birbirine bağlayacak bu yeni altyapı 2023’ün sonunda beta testlerine alınacak. Herkese yönelik kullanımın ise 2024 yılında olacağı aktarılıyor. Musk Twitter üzerinden de yaptığı açıklamada “Gelecek yıl piyasaya sürülecek olan Starlink V2, dünya çapında meyyit bölgeleri ortadan kaldırarak direkt cep telefonlarına iletecek” dedi.

T-Mobile bir ABD şirketi lakin Elon Musk sistemi yalnızca ABD ile sınırlamıyor. Starlink V2 uydularının global olarak kapsama getireceği aktarılıyor. Firma bu sistem için başka ülkelerdeki büyük operatörler ile de iştirak kurabilir. Hepsine ek olarak süreç Tesla elektrikli araba modellerini de kapsayacak. Altyapı uygun olduğundan Starlink V2 uyduları, Tesla araç şoförlerinin acil durumlardaki irtibat gereksinimlerini da karşılayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.