Ekonomi paketinde şirketlere yüzde 10 ilave vergi sürprizi!

Kurum kazançlarına yüzde 10 stopaj getirilirken, hiç kazancı olmayan şirketler de vergi sürprizi ile karşı karşıya kalacak. “Geçici” diye getirilen verginin kalıcı olmasından endişe ediliyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 12 Mart Cuma günü açıklaması beklenen ekonomi reform paketinde Kurumlar Vergisi’ne örtülü zam, kamu alacağında mahsuplaşma gibi iki kritik düzenleme de yer alacak.

Gelir Vergisi Kanunu’na ilave edilecek Geçici madde 92 ile Hazine ve Maliye Bakanlığı şirketlerin kâr paylarına geçici stopaj (Gelir Vergisi tevkifatı) getiriyor.

Kâr elde eden şirketlerden 2020 ve 2021 hesap dönemlerine ait kazançları için yüzde 10, 2022 hesap dönemine ait kazançları içinse yüzde 5 oranında tevkifat yapılacak.

“GEÇİCİ DİYE GELİP, KALICI OLABİLİR” ENDİŞESİ

İş dünyası geçici madde ile üç yıllığına yürürlükte kalacağı belirtilen ilave verginin 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin akabinde getirilen Özel İletişim Vergisi (Deprem Vergisi) gibi kalıcı hâle gelmesinden endişe ediyor.

Hükûmet 245 milyar TL tutarındaki bütçe açığını finanse edebilmek için finansman gider kısıtlaması ve Katma Değer Vergisi (KDV) tevkifatının kapsamını genişletmişti. Kurum Vergisi tevkifatı da yine bütçe gelirlerini artırmak için getiriliyor.

Kronos ekonomi yazarı Turhan Bozkurt, şahsi Twitter hesabında stopajı “örtülü zam” diye nitelendirerek, batık krediler için yeni bir öteleme kararı alınacağına işaret etti.
 

Ekonomi reform paketinde “Kurumlar Vergisi’ne örtülü zam”, “kamu alacağında mahsuplaşma” gibi acı reçeteler yer alacak.
Kurum kazançlarına stopaj geliyor.
2020 ve 2021 hesap dönemlerine ait kazançlar için %10, 2022 için %5 tevkifat yapılacak.
Batık krediler yine yüzdürülecek!

— Turhan Bozkurt (@TurhanBozkurTV) March 11, 2021
HİÇ KAZANCI OLMAYAN ŞİRKETLER DE STOPAJA TABİ OLACAK

Düzenleme ile en çok gelir, kârı yüksek olan şirket ve sektörlerden elde edilecek. Yüksek kâr açıklayan sektör olan bankalar başı çekiyor. Diğer taraftan hisseleri borsada işlem gören kârlı şirketlerin yatırımcılarının kâr payı (temettü) stopaj sebebiyle azalacak

Sadece kazanç değil, şirketlerin kanunen kabul edilmeyen giderleri (KKEG) de stopaja tabi tutulacak. Hiç kazancı olmayan sadece KKEG beyan etmiş şirketler de stopaja tabi olacak.

Yüzde 20 olarak uygulanan Kurumlar Vergisi ödeyen şirketler, ek bir vergi yüküyle karşıya karşıya gelecek. İşverenler dağıtılsın dağıtılmasın elde edecekleri kârdan da vergi ödemek mecburiyetinde kalacak.

Ekonomi paketinde borç affının ödeme süresinin 31 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılması, 1 Eylül’den sonra ödenmeyen borçların da kapsama alınması ile sicil affı gibi maddelerinin olması bekleniyor.

EKONOMİ PAKETİNDE YER ALAN BAZI MADDELER:

1) Yeni borçlara da af: 31 Aralık 2020’den sonraki, hatta daha ileri gidilerek 2 Mart 2021 tarihinden önceki tüm borçları kapsayacak şekilde sürenin genişletilmesi bekleniyor.

2) Sicil affı: Yeni bir sicil affı getirilip kara listenin kaldırılarak, yeni borçlanmanın önünün açılması bekleniyor.

3) Banka borçlarına yapılandırma: Batığa gidebilecek kredi miktarını azaltmak için banka borçlarına yönelik yeni bir kredi yapılandırması maddesinin de pakette yar alması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir