Duşunun müsaadeden gitti petrolü buldu

Ceyhan’a bağlı Soysalı Mahallesi’nde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) bağlı ‘Çukurova 1 ve Çukurova 2′ isimli araştırma alanında 2 yıldır süren çalışmalar sonucu petrol bulundu. Petrolün yapılan araştırmalar sonucu yüksek kalitede olduğu öğrenilirken, alanda çalışmalar genişletildi.

“GÖRDÜĞÜM DÜŞ SONRASI TARLAYA KUYUYU AÇTIRDIM”

1998 yılında suyu düşünürken hayal gördüğünü lisana getiren tarla sahiplerinden Cengiz Buhur, ”Gördüğüm hayalimden çok etkilendim. Babama buraya su vuracağımı söyledim. O da bana bu bölgede su olmadığını, 1950’li yıllarda bir araştırma yaptılar ve onlar da burada su olmayacağını söyledi. Ancak ben hayalimden çok etkilenmiştim. Kanlı bir su görmüştüm. Ben de onu tabir ettim, ben suyu buldum dedim. Buraya kuyu vurdurdum 204 metre indim fakat suyu bulduk. Suyu bulduğumuzda vana pompasında içinde çok hafif yağ geliyordu. Kuyucuya sordum bu olayı rotarin yağıdır dedi. O ortada Ceyhan sarsıntısı oldu. Zelzele olunca her şeyi orada bıraktık, zelzele olan bölgeye koştuk. Bir hafta sonra tekrar geldik. Tekrar sulamaya başladık, sudan devamlı yağ gelmeye başladı. Ben de bundan etkilendim. Bir kısmını topladım, bir varilden fazla topladım. O zaman Adana’daki MTA’ya getirdik. Burada petrol olduğu öğrendik” diye konuştu.

“PETROLÜ BULDUĞUMDA DEVRİN BAKANI GÖSTERİ YAPMAYA ÇIKMIŞSINIZ DEDİ”

Petrol kuyusunu bulduğu periyotta bir televizyonda ana haber bültenine çıktığını söyleyen Cengiz Buhur, ”O devrin bakanlarından Yaşar Topçu, bize telefon irtibatıyla katıldı. Bizi suçladı, o kuyuya iki varil ham petrol döktüğümüzü ve gösteri yapmaya çıktığımızı söyledi. Ben de bir vatandaşlar olarak 200 metre inebildi, siz de gelin burada petrol var, devle olarak çıkartın. Tarlanın bir kısmını hibe edeceğim dedim. Sonra telefonu hızıma kapattı” dedi.

“PETROLÜ BULDUĞU YILDA BENİ CİDDİYE ALMADILAR”

Petrolü bulduktan sonra ki süreci anlatan Cengiz Buhur, ”O yıllardaki tanıdık milletvekillerine tekraren söylememe karşın beni hiç ciddiye almadılar. Petrol dediğim benden uzak gittiler. Yakından tanıdığım bir milletvekili bir konuşma sırasında ayağı kalktım ‘petrol’ derken bana ‘otur’ dedi. Ben bunun peşini yeniden de bırakmadım, her platformda gündeme getirdim. Yüzlerce kez kelamlı dilekçede bulunarak petrol olduğunu söyledim” tabirlerini aktardı.

Son olarak Cengiz Buhur, ”2020 yılında bir arkadaşımın eniştesinin güç bakanlığında çalıştığını duydum. Bu mevzuyu gündeme getirdim, bir görüştüreyim seni dedi. Görüştük benden müsaade istedi. Ben de dedim ki müsaade veririm lakin gerisi yeniden bunun fiyasko çıkar. Yok korkma dedi, direk sayın cumhurbaşkanımıza bağlıyız. Cumhurbaşkanımızın bu mevzuda kesin buyruğu var, nerede bu türlü bir rezerv bulursanız, üzerine gidin ve çıkartın diye talimatı var dedi. Ben de müsaade verdim ve başladılar. Geçen de Cumhurbaşkanımızı açıkladığı üzere petrol bulundu, şuanda da çalışmalar devam ediyor ve ardının da geleceğine inanıyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.