Dışişleri’nden Yunanistan’a ‘müftülük’ reaksiyonu: Lozan ihlal edildi

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’ın Batı Trakya’daki Müftülüklere yönelik aldığı karara reaksiyon göstererek Lozan Barış Antlaşması’nda teminat altına alınan hak ve özgürlüklerin ihlâl edildiğini söyledi.

Bakanlık’tan yapılan açıklamada şu sözler kullanıldı:

“Batı Trakya Türk Azınlığının (BTTA) temsilcileriyle istişare edilmeden hazırlanan bu yasal düzenleme, BTTA’nın kendi seçtiği Müftüleri ve hasebiyle BTTA’nın iradesini ve din özgürlüğünü bir kere daha yok saymaktadır. Bu çerçevede, sözkonusu yasal düzenleme hakkında BTTA Müracaat Kurulu’nun dün yaptığı ve soydaşlarımızın haklı reaksiyonunu yansıtan açıklamayı bütünüyle destekliyoruz.

Lozan Barış Antlaşması’nın 40’ıncı unsuru, BTTA’ya kendi dinî, eğitim ve hayır-sosyal kuruluşlarını kurma, yönetim etme ve denetim etme hakkı tanımaktadır. Yunanistan’ın ahdî yükümlülükleri hilafına bu hakkı ihlâl etmesi, geçmişte AİHM kararlarıyla da tescil edilmiştir.

Yunanistan’ın BTTA’ya Müftülerini seçme, Müftülüklerini yönetme ve yapılandırma konusunda gereken dayanağı ve kolaylığı sağlaması gerekirken, Müftülükleri, BTTA’nın iradesi hilafına büsbütün kendi idaresi altına almaya çalışması kabul edilemez bir durumdur.

Bu yasal düzenlemeyle Yunanistan, soydaşlarımızın memleketler arası mutabakatlarla garanti altına alınmış dinî alandaki hak ve özgürlüklerini ihlal etmeyi sürdürerek, Müftülük kurumunu Yunan devletinin denetiminde bir yapıya dönüştürmeye çalışmaktadır. Türkiye, ülkesindeki gayrimüslim azınlıkların dinî kurumlarının işleyişine ve başkanlarının seçilmesine bu tıp baskıcı maddelerle ve uygulamalarla müdahale etmemektedir.

Yunanistan’ı bir kere daha memleketler arası hukuka hürmet göstermeye, Lozan Barış Antlaşması ve öteki ilgili mutabakatlardan kaynaklanan ahdî yükümlülüklerini yerine getirmeye ve BTTA’ya yönelik baskı ve sindirme siyasetlerine son vermeye davet ediyoruz.

Şimdiye kadar olduğu üzere, bundan sonra da, soydaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin yakın takipçisi olmaya devam edeceğiz.” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.