Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Et fiyatlarında indirim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, DSİ tarafından imali tamamlanan tesislerin toplu açılış merasiminde konuşuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, üretimi tamamlanan 34 hidroelektrik santralinin yatırım bedelinin 16 milyar lirayı bulduğunu söyledi. Erdoğan, ”Bu santraller, ülkemize yıllık 2,7 milyar lira ekonomik yarar sağlayacak” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

”Su dünyamızın ve insanlığın en değerli kaynaklarından birisidir. Yaşanabilir etrafın vazgeçilmezi olan su kaynakları kuraklığın önüne geçer. Tüm canlıların hayat kaynağı olan suyun her damlasının pahasını çok âlâ bilmemiz gerekiyor. Su yenilenebilir bir kaynaktır.

Türkiye üzere kaynakları sonlu bir ülke için sudan elektrik üretimi sayesinde yurt içinde kalan paranın kalkınma planlarında kullanılması kıymetlidir. Kamunun bu yatırımlarla vazifeli kuruluşu yanında özel bölümü de hidroelektrik santralleri inşasına yönelttik. Yüksek kapasiteli hidroelektrik santrallerini ülkemize kazandırdık. Yusufeli Barajı da bitme kademesine gelmiştir. Hidroelektrik potansiyelimizi daha süratli harekete geçirmek için tarihi bir adım attık. Hidroelektrik üretim kapasitemizi 2 buçuk kat arttırarak 110 milyar kilovatsaate çıkardık.

Bugün dünyada 9. sırada yer aldığımız hidroelektrik gücümüze 34 yeni tesis daha kazandırıyoruz. Kamu-özel kesim işbirliğiyle 34 hidroelektrik santralimiz yıllık 2,3 milyar kilovatsaat güç üretim kapasitesine sahiptir. Bu santraller ülkemize yıllık 2,7 milyar lira ekonomik yarar sağlayacaktır. Son 20 yılda ülkemize bugün açılışını yapacaklarımızla birlikte 605 yeni hidroelektrik santrali kazandırmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Bizden evvel bu sayının yalnızca 125 olduğunu da hatırlatmak durumundayım. Toplam baraj sayımız 930’u bulmuştur. En kurak mevsimlerde dahi artık susuzluk yaşamıyoruz.

”TARIM KREDİ’DE BÜYÜKBAŞ HAYVANLARDA YÜZDE 30-35 İNDİRİM”

Marketlerde vatandaşımızı dara sokanlar Tarım Kredi Kooperatif talimatı aldı. Koyun kuzu etinde yüzde 25 indirim başlattık.Büyükbaş hayvanlarda da yüzde 30-35 indirimle satışa başlayacağız. Bu, piyasaların istikrarını bozanları da hizaya getirecek. Zeytinyağı ayçiçek yağında da 20-30-40 çeşit eserde de hızla indirime gidilecek. Talimatımız şu sen başa baş noktasında çalışacaksın kar gayesiyle çalışmayacaksın. Tarım Kredi Kooperatifi bu hedefle çalışmalarını hızlandıracak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.