BM Türkiye Temsilcisi’nden dikkat çeken açıklama: Bekar Suriyeliler geri dönüyor

BM datalarına nazaran dünyada en fazla göçmen Türkiye’de. Yeniden BM datalarına nazaran Türkiye’de 28 şahıstan biri göçmen. Geçtiğimiz aylarda toplumdaki huzursuzluğun artması sonucu Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada “Ülkemizde konuk ettiğimiz 1 milyon Suriyeli kardeşimizin istekli geri dönüşünü sağlayacak yeni bir projenin hazırlıkları içindeyiz” demişti.

Birleşmiş Milletler’in açıklamasına nazaran bu açıklama sonrası Suriyelilerin dömüşünde artış olduğu belirtiliyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Türkiye Temsilcisi Philippe Leclerc, her hafta yaklaşık 800 Suriyeli mültecinin ülkesine geri döndüğünü söyledi.

13 BÖLGE İÇİN 1 MİLYON SURİYELİ PLANI

Türkiye, 3.7 milyon Suriyeli sayısı ile dünyanın en büyük mülteci nüfusunu ağırlarken, artan toplumsal reaksiyonun akabinde hükümet geri gönderme planları üzerinde çalışmaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’de inşa edilecek briket konutlarla birlikte 1 milyon Suriyelinin istekli olarak geri dönmesi için plan hazırladıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de bulunan başta Azez, Cerablus, El Bab ve Tel Abyad kökenliler olmak üzere 13 bölgeye 1 milyon kişinin dönüşü için de benzeri bir proje planladıklarını söz etti.
İstanbul’da Reuters’a konuşan BMMYK Türkiye Temsilcisi Philippe Leclerc ise her hafta yaklaşık 800 Suriyelinin Türkiye’den ayrılarak ülkesine döndüğünü söyledi.

“GERİ DÖNEN MÜLTECİLERİN ÇOĞUNLUĞUNU BEKARLAR OLUŞTURUYOR”

Suriye’deki durumun birçok mültecinin dönüşü için uygun olmadığını söyleyen Leclerc, geri dönen mültecilerin çoğunluğunu bekarların oluşturduğunu kaydetti. Leclerc, Suriyelilerin Türkiye’deki ekonomik durumlarının kendi ülkelerine nazaran daha güzel olduğu için birçoğunun da burada kalacağına inandığını söyledi. “Suriye’deki çok iz ilerleme nedeniyle, beşerler doğal olarak kendi geleceklerini Suriye’den çok Türkiye’de görüyor” diyen Leclerc, Suriye’deki sosyo ekonomik durumun şimdi düzelmediğini vurguladı.

145 BİN UKRAYNALI TÜRKİYE’DE

Suriyeliler dışında Rusya’nın Ukrayna işgali nedeniyle yaşanan gelişmelere de değinen Leclerc, Türkiye, Ukrayna ve Rusya’nın tahıl koridoru için birlikte çalışmasının kıymetli olduğunu kaydetti.
Leclerc, Rus işgali başlamasının akabinde Türkiye’ye 145 bin Ukraynalının vardığını tabir etti. BM temsilcisi, 20 bin oturum müsaadesi olan Ukraynalıya ek olarak 10 bin oturum müsaadesi daha verildiğini ayrıyeten 5 bin kişinin de milletlerarası müdafaa başvurusu yaptığını söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.