Bilim Kurulu üyesi uyardı: Tedarik sorunu olabilir

Bilim Kurulu üyesi uyardı: Tedarik sorunu olabilir
Bilim Kurulu üyesi uyardı: Tedarik sorunu olabilir

Hürriyet gazetesi yazarı Fulya Soybaş’a açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Tevfik Özlü, aşıya karşı tereddütlerin çok büyük oranda ortadan kalkmış göründüğünü söyledi.

TOPLUM RAHAT HİSSETMEYE BAŞLADI

Özlü, “Bu inanın çok sevindirici. Sağlık Bakanımız başta, Bilim Kurulu üyeleri, birçok akademisyen, meslektaşımız canlı aşılama görüntüleri paylaşınca toplum da bu konuda daha rahat hissetmeye başladı. Dolayısıyla da daha rahat bu noktaya gelindi. İlla ‘Ben aşı olmayacağım’ diyen de olabilir elbette ama ben büyük bir direnç olacağını sanmıyorum. Zaten CoronaVac aşısı, eski usul denilen, inaktif bir aşı olduğu için güven açısından sorunlu bir aşı değil.” dedi.

PANDEMİDE KONTROLÜ ELE GEÇİREBİLİRİZ

CoronaVac aşısı için oluşturulan dijital sistemin güven verici olduğunu belirten Özlü, “Türkiye’nin aşı konusundaki geçmiş karnesi iyi. Bizde genç nüfus hayli fazla. Türkiye ‘çocukluk aşıları’ konusunda dünya çapında hayli başarılı bir ülke ve dolayısıyla altyapısı güçlü. CoronaVac aşısı için oluşturulan dijital sistem de güven verici. Aşının Türkiye’ye girişinden kişiye uygulanmasına kadarki süreç adım adım takip edilebiliyor. Ayrıca, aşının inaktif olması farklı uygulama konseptleri de gerektirmiyor. Biliyorsunuz, Almanya ve ABD’deki aşıların saklama koşulları ve uygulama alanları bizimkinden çok farklı. Belli yerlerde, belli ekipmanlarla yapılabilen bir aşı. O nedenle oradaki süreçler zor ve yavaş ilerliyor. Bizi sınırlayan ya da sınırlayacak olan tek şey tedarik sorunu olabilir. Onun dışında aşı geldikçe Türkiye hızlı aşılamayı yapar ve aşılama devam ettikçe de pandemide kontrolü ele geçirebiliriz.” ifadesini kullandı.

Dolar, 7.49 TL seviyelerinde

 

TCMB: Net UYP 386 milyar dolar açık verdi

 

Samsung yöneticisine hapis cezası

 

FBI, Washington’daki Ulusal Muhafızları soruşturuyor

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*