Behçet Töre: Falyalı’nın önünü Sedat Peker açtı

KKTC’de ‘bahis ve kumarhane’ işvereni olarak bilinen ve şubat ayında öldürülen Halil Falyalı’nın eski ortağı Behçet Töre, cezaevinden tahliye edildi. 25 Temmuz’da tahliye olan Töre, Falyalı ile ilgili yeni savlarda bulunarak, “Gördüğüm en sinsi insandı. Otellerinde konuk ettiği herkesi kayda aldı. Bu kayıtlar daha sonra Sedat Peker’in eline geçti. Sedat Peker yurtdışına çıkmadan evvel Falyalı’yla yakındı. Türkiye’de Halil Falyalı’ya yol veren kişi Sedat Peker’dir” sözlerini kullandı.

Uyuşturucu ticareti yapma suçlamasıyla 2010 yılından bu yana cezaevinde bulunan Töre, Independent Türkçe‘den Can Bursalı‘ya konuştu. Aldığı cezanın infazı bitmek üzereyken uzatıldığını öne süren Töre, Halil Falyalı ile 2000’li yıllardaki iştirakini ve ortalarında yaşanan ihtilafı da anlattı.

Birlikte kumarhane işlettiklerini söyleyen Töre, kendisinin o devirde cezaevine girdiğini, sonrasında Falyalı’nın hesaplarda kendisini dolandırdığını savundu. Ortalarındaki sorunu çözmek için birkaç defa bir ortaya geldiklerini aktaran Töre, ‘yeraltı dünyasının ünlü isimlerinden’ argüman edilen Sami Hoştan’ın devreye girdiğini lakin alacağını tahsil edemediğini belirtti.

2020 yılında karar giydiği belgede Adalet Bakanlığı’nın “kanun faydasına bozma” talebiyle Yargıtay’a yazı yazdığını söz eden Töre, Falyalı’nın o periyot kendisinde mahpustan çıkmaması için bağlantıları kullanarak birilerini devreye soktuğunu ileri sürdü.

‘İNFAZIM YİNE HESAPLANARAK 2026’YA UZATILDI’

“Aldığım cezanın infazı bitmek üzereyken, Halil Falyalı devreye girdi” diyen Töre, “Önemli makamlarda bulunmuş bir kişinin yakını adliyeye gitti, savcıyla görüştü. O görüşmeden 10 gün sonra hakkımda yeni bir müddetname hazırlandı, infazım tekrar hesaplanarak 2026’ya uzatıldı. Bu periyotta birbirine ziyan vermek isteyen insanların silah kullanmasına gerek yok. Hukuku kullanmaları yeterli” sözlerini kullandı.

Falyalı’nın öldürülmesinden sonra yine bir müddetname hazırlandığını ve bu sayede tahliye olduğunu lisana getiren Töre, şöyle konuştu:

Halil Falyalı gördüğüm en sinsi insandı. Otellerinde konuk ettiği herkesi kayda aldı. Bu kayıtlar daha sonra Sedat Peker’in eline geçti. Sedat Peker yurtdışına çıkmadan evvel Falyalı’yla yakındı. Türkiye’de Halil Falyalı’ya yol veren kişi Sedat Peker’dir. Ancak daha sonra ortaları bozuldu. Falyalı, ‘Reisim’ diyerek ortada gezen bir adamdı. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.