Barış Terkoğlu, ‘Saray’ın Demirtaş planı’nı yazdı: ‘Ya bir gün sizin kapınızı da aralarsa…’

Gazetemiz müellifi Barış Terkoğlu, Edirne Cezaevi’nde tutuklu HDP’nin eski eş lideri Selahattin Demirtaş’la ilgili yürütülen yargı sürecini köşesine taşıdı.

Demirtaş’la ilgili yargılamalarda 6 yıl boyunca kimi yargıçlar ve savcıların yargı mensubu üzere değil, “cezaevinde tutma uzmanı” üzere çalıştığını belirten Terkoğlu, davalarını yöneten “son periyodun meşhur siyasi davalar savcısının” Erdoğan için cezaevinde verilen bir mangal partisine katıldığına dikkat çekti.

Terkoğlu’nun “Saray’ın Demirtaş planı” yazısından bir kısım şöyle:

“Ankara’da, Demirtaş davalarını yöneten de son periyodun meşhur siyasi davalar savcısı. Evlilik kutlaması dahil sık sık Erdoğan’la Saray’dan fotoğraf paylaşan, AKP’li siyasetçilerle buluşan, lüks hayatıyla tanıdığımız ünlü savcının “çekirdekten yetişme” kıssası, kitapta şöyle yer alıyor:

“Erdoğan’ın kısa süren cezaevi serüvenindeki cezaevi savcısı ta kendisiydi. Hatta o devirde, Erdoğan için cezaevinde verilen bir mangal partisine de katılmıştı.”

Demirtaş ile siyasi arbedeye girişebilirsiniz. Ona karşı en sert siyasi söylemi kullanabilirsiniz. Gazetelerde, televizyonlarda eleştirebilirsiniz. Lakin bir vakitler o denli olan yargıyı, artık bu türlü kullanırsanız, hem ülkeye hem Cumhuriyet’e ziyan verirsiniz. Davaların kurgusu, Demirtaş’ı siyasetin dışına itmek için, yargının açık bir halde kullanıldığını gösteriyor. Demirtaş’ın, terörle uğraş ya da devletin bekası için değil, Erdoğan’ın seçimlerde elini rahatlatmak için yargılandığı anlaşılıyor. Demirtaş hakkındaki kararın, 2023 seçimlerine giremeyecek formda kurgulanması bile çok şey söylüyor. 28 Şubat ya da Seyahat davaları gibi…. Fethullahçıların başlattığı işi iktidarın aparatları sürdürüyor. “Kullanışlı adalet”, adaletsizliğin yolu oluyor.

Her kapıyı açtığınız anahtara güvenmeyin. Ya bir gün sizin kapınızı da aralarsa…”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.