Altay Tankı yine kördüğüm: Güney Koreli iki şirket “anlaştık” demedi

Ethem Sancak’ın Katar Silahlı Kuvvetleri ile ortak olduğu BMC’nin “yerli ve milli” Altay Tankı’nın motor ve şanzımanı için Güney Koreli Doosan Infracore Co. ve S&T Dynamics Co. şirketleri ile mukavele imzaladığı iddia edilmişti. İki şirketin sözcüleri imza atıldığını teyit etmedi.

Defense News dergisi, Altay Tankı ihalesini üstlenen BMC’nin tankın motor ve şanzımanı için Güney Koreli iki şirketle mukavele imzaladığını iddia etmişti.

Ancak uluslararası veri ajansı Bloomberg’in sorularını cevaplandıran Güney Koreli Doosan Infracore Co. ve S&T Dynamics Co. şirketlerinin sözcüleri, BMC ile müzakere yürütüldüğüün teyit etti, ancak mukavele imzalandığı iddiasına teyit etmedi. 

İşadamı Ethem Sancak’ın Katar Silahlı Kuvvetleri ile ortak olduğu BMC daha önce de Güney Koreli şirketlerle temas kurmuş, ancak herhangi bir mutabakata varılamamıştı.

ALMANYA, TÜRKİYE’NİN TANK MOTORU VE ŞANZIMAN TALEBİNİ REDDETMİŞTİ

Hükûmetin 2007 yılında başlattığı milli tank projesinde aradan geçen 14 yıla rağmen motor engeli aşılamadı. Almanya başta olmak üzere Avrupalı üreticiler projeye motor tedarik etmeyi reddetti.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir