‘Aksaray malaklısı’ otomobil fiyatına satılıyor

By | 15 Ocak 2021

Aksaray bölgesinde, yöresel olarak sarkık olan dudağa ‘malaklı’ dendiği içiin bu köpeklere de ‘Aksaray malaklısı’ olarak nitelendiriliyor. 80- 120 kilo ağırlığında olan köpeklerin yerden omuz yüksekliği 90 santimetreye kadar ulaşıyor, 2 ayağının üstünde durduğunda ise 1 metre 70 santimetreye kadar yükselebiliyor.

SATIŞLARI 2 KAT ARTTI

Aksaray Malaklısı Irkları Geliştirme Derneği Başkanı Tıpırdamaz, ‘malaklı’ köpeklerinin çiftliklerde üremesinin sağlanıp, yetiştirildiğini belirtti. 2019 yılında 300- 400 köpek satıldığını kaydeden Tıpırdamaz, Aksaray ve Sivas valileri arasında atışmanın ardından satışlarının neredeyse 2 kat arttığını söyledi.

SİPARİŞLER ALMAYA BAŞLADIK

Tıpırdamaz, “2019 yılında 300 ile 400 köpeği Türkiye ve yurt dışına gönderirken, 2020 yılında bu rakam 700’ü buldu. Bu yıl ise yine bereketli bir yıl geçirmeyi arzu ediyoruz. Sivas ve Aksaray valileri arasındaki aslan atışması sonrası yavru köpeklere talep patlaması yaşandı. Yavru köpeklerde üretim var ama talepleri karşılayamıyoruz. Yoğun talep üzerine 6 ay sonraya doğacak yavru köpek siparişleri almaya başladık. Talebin bir nedeni ise pandemi dönemi nedeniyle insanlar artık villa veya müstakil evlere yöneldi. Bu kişiler aşırı derecede malaklı talep ediyor” dedi.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ÇOBAN KÖPEĞİDİR

‘Malaklı’ köpeğinin cüssesi nedeniyle dünyanın en büyük çoban köpeği olabileceğini belirten Tıpırdamaz, “Fiziki olarak omuz başı 85 ile 90 santim. Kilo olarak ise 85 ile 90 kilo arasında değişiyor. Malaklının bütün özellikleri kafa yapısında toplanıyor. Göz yapısı, burun kırığı, ağız uzunluğu ve alt ve üst dudağının malağı vardır. Bunun yanında kafasına göre büyük kulaklı ve gerdanı vardır. Malaklılara Türkiye’nin 81 ilinden büyük talep var. Bunun en büyük sebebi fiziki olarak, dünyadaki en büyük çoban köpeği olmasıdır” diye konuştu.

OTOMOBİL PARASINA SATILIYOR

Malaklı üreticisi Emrah Dağdaş da geçen yıl ürettiği yavru köpeklerinin tamamını sattığını belirtti. Dağdaş, “Bu yıl da yoğun talep var. 4 aylık 2 tane kendimize damızlık ayırdığımız yavrunun tanesine 18 bin lira verdiler. Biz de damızlık olduğu için vermedik. Elimizdeki erkek köpeklere ise bir otomobil parası 60 ile 70 bin lira veriyorlar. Ama biz vermiyoruz. Şu anda 5 tane dişi köpeğimizin tamamı gebe ve bunlardan doğacak yavruların tamamı satıldı. Yavru köpek almak isteyenlere 6 ay sonrasına gün vermeye başladık” dedi.​

Kapalıçarşı’da altın fiyatları 15/01/2021

 

Altının kilogramı 440 bin 250 liraya yükseldi

 

Rusya’nın uluslararası rezervleri arttı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir