Aile tabiplerine muayene sayısına nazaran ‘teşvik ödemesi’ yapılacak

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın Twitter hesabından Aile Doktorları ve Aile Sıhhati Merkezi (ASM) çalışanlarıyla ilgili “Gözümüz aydın demeye az kaldı” paylaşımı yaparak duyurduğu yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

‘Aile Hekimliği Mukavele ve Ödeme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Daire Yönetmelik’e nazaran, rastgele bir ihtar puanı almamış olan kontratlı aile doktorlarına tavan fiyatın yüzde 42’si oranından teşvik ödemesi yapılacak. Fakat bu ödeme 1-10 ortası ihtar puanı alanlara bir ay, 11-20 ortası ihtar puanı alanlara iki ay, 21 ve üzeri ihtar puanı alanlara ise üç ay müddetle yapılmayacak.

Aile hekimliği ünitesince yapılan günlük muayene sayısının; 41-50 ortasında olması halinde tavan fiyatın yüzde 10’u, 51-60 ortasında olması halinde tavan fiyatın yüzde 21’i, 61-75 ortasında olması halinde tavan fiyatın yüzde 31’i, 76 ve üzeri olması halinde tavan fiyatın yüzde 42’si oranında teşvik ödemesi yapılacak.

Teşvik ödemesi kapsamında, aile sıhhati çalışanlarına da rastgele bir ihtar puanı almamış olmaları halinde, tavan fiyatın yüzde 3’ü oranında ödeme yapılacak. Aile hekimliği ünitesince yapılan günlük muayene sayısının; 40-60 ortasında olması halinde tavan fiyatın yüzde 1.5’i, 61 ve üzeri olması halinde tavan fiyatın yüzde 3’ü oranında teşvik ödemesi yapılacak.

FAHRETTİN KOCA: İYİ OLSUN

Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Aile Hekimliği Mukavele ve Ödeme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Daire Yönetmelik’ için Sıhhat Bakanı Koca bir bildiri yayımladı. Koca, Twitter hesabından yayımladığı bildirisinde “Aile hekimliği mukavele ve ödeme yönetmeliğinde yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu kıymetli gelişme ile, Aile Tabiplerimiz ve ASM çalışanlarımız kendileriyle ilgili mevzuatlar çerçevesinde taban ek ödemesi ve teşvik ödemesinden yararlanacaklar. İyi olsun” tabirlerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.