ABD’den Rusya’ya reaksiyon: Odessa’ya yapılan atak Tahıl Sevkiyatı Mutabakatı’na ziyan veriyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Ukrayna’nın liman kenti Odessa’ya düzenlenen füze saldırısının, Rusya’nın İstanbul’da yapılan “Tahıl ve Yiyecek Hususlarının Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Teşebbüsü Anlaşması”na bağlılığının altını oyduğunu lisana getirdi.

Ned Price, muahedenin hala geçerli olduğunu ve dört gözle uygulanmasını beklediklerini söz ederek, “BM’ye, Türk müttefiklerimize her türlü dayanağı vereceğiz zira bu tahılın dünya piyasasına ulaşmasının kıymetini biliyoruz” diye konuştu.

Price, dünyanın mutabakatın uygulanmasını izleyeceğini belirterek, “Bu muahedenin sonuçlandırılmasında aracılık eden Lider Zelenskiy, Ukrayna hükümeti, BM Genel Sekreteri ve Türk müttefiklerimizle yakın uyum içindeyiz” dedi.

Price ayrıyeten, savaşın başından bu yana Ukrayna’nın tahıl ihracatında nispeten artış olduğunu kaydederek, “Ukrayna’nın Karadeniz limanlarını açmanın, Ukrayna’nın tahıl ihracatını artırmanın en tesirli yolu olduğu açıktır” değerlendirmesinde bulundu.

Price, şöyle konuştu:

“Buna B planı demeyeceğim zira bunu daha hakikat formda ortaya koymak gerekir. Ukraynalılar, Rusya’nın saldırısının başından bu yana kendi tahıl ve besin eserlerini ihraç etmek için tüm uygun yollara bakıyor. Münasebetiyle gerçek şu ki savaşın başından beri Rusya’nın zalimliğinin global bir besin güvenliği problemine yol açacağını dikkate alarak Ukraynalı ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz. Umudumuz, Ukrayna’nın Karadeniz limanlarının açılması, Ukrayna ve diğer ülkelerin gemilerinin rahatça girip çıkması olsa da ihracat düzeyini arıtmak için öbür yollara gereksinim olacaktır. Münasebetiyle bu rota yahut öbürü formunda bir durum değil.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.