AB, yeni yaptırım paketinden Rus Ortodoks Kilisesi’ni çıkardı

Avrupa Birliği (AB), Macaristan’ın itirazı üzerine Rusya’ya yönelik 6’ncı yaptırım paketinden Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill’i listeden çıkardı.

AB, Rusya’ya yönelik uzlaşmaya vardığı 6’ncı yaptırım paketinden Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill’i listeden çıkardı. Patrik Kirill’in, yaptırım listesinden Macaristan’ın itirazları üzerine çıkarıldığı belirtildi.

AB Kurulu tarafından hazırlanan Rusya’ya yönelik 6’ncı yaptırım paketinde Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill’in malvarlıklarının dondurulmasını ve yeni yaptırım paketine dahil edilmesi önerilmişti.

AB, YENİ YAPTIRIM PAKETİ ÜZERİNDE UZLAŞMIŞTI

AB üyesi ülkelerin başkanları, 30 Mayıs’ta uzun müddettir ertelenen Rusya’ya yönelik 6’ncı yaptırım paketi üzerinde prensipte uzlaşı sağlamış, yeni yaptırımlar çerçevesinde Rusya’dan petrol ithalatı yılsonuna kadar yüzde 90 oranında azaltılmasına karar verilmişti.

Ambargo deniz yoluyla alınan Rus petrolünü (Rusya’dan ithal edilen toplam petrolün üçte ikisi) kapsıyor. Rusya’dan boru çizgisiyle petrol ithalatı ise yaptırımlardan muaf tutuldu.

Bu unsur, Rusya’dan boru sınırları ile petrol alan ve bugüne kadar Rus petrolüne yönelik ambargoya sıcak bakmayan Macaristan’ı konsensüs gerektiren kelam konusu karara dahil etmek için değerli bir atılım olarak görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.