AB, üye ülkeleri uyardı… “İleride petrolden değerli olacak”

Von der Leyen, Strazburg’da gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Konsey oturumunda “Birliğin Durumu” bahisli konuşma yaptı.

“Yüksek kamu borcunun yeni bir realite olduğunu kabul etmek zorundayız.” diyen von der Leyen, AB’de mali sürdürülebilirliği koruyacak ve stratejik yatırımların gerçekleşmesini sağlayacak yeni mali kurallara gereksinim duyulduğunu vurguladı.

Von der Leyen, yeni mali kuralların gelecek yıllarda ortaya çıkacak zorluklara uygun biçimde tasarlanacağına ve bu alanda yeni fikirleri ekim ayında açıklayacaklarına işaret etti.

Herkesin izleyebileceği daha kolay mali kurallar belirlenmesinin ehemmiyetini belirten von der Leyen, “Üye ülkeler borç azaltma süreçlerinde daha fazla esnekliğe sahip olmalıdır.” tabirini kullandı.

AB kurallarına nazaran, olağan koşullarda üye ülkelerin bütçe açıklarının GSYH’lerinin yüzde 3’ünü, kamu borçlarının da GSYH’lerinin yüzde 60’ını geçmemesi gerekiyor. Bu hudut aşıldığında uygulanacak önlemlerin AB Kurulu’na bildirilmesi ve faal çabanın yapılması gerekiyor.

Ancak, AB üyesi ülkeler, salgın nedeniyle kelam konusu kuralları askıya alma kararı almış, bütçe açıklarını ve kamu harcamalarını süratle yükseltmişti.

Von der Leyen, yeni bir KOBİ yardım paketi de hazırlayacaklarına işaret etti.

Avrupa’da iş yapmak için tek bir vergi kural seti belirlenmesi için bir teklif hazırlayacaklarını vurgulayan von der Leyen, bunun AB içinde ticareti kolaylaştıracağını, bürokrasiyi azaltacağını ve dinamizmi artıracağını anlattı.

– “AVRUPA’YA DIŞARIDAN EMEKÇİ LAZIM”

Von der Leyen, Avrupa’da nitelikli çalışan gereksinimine da değindi. Avrupa’da işsizlik oranının yüzde 6 olduğunu, bunun çok uygun bir oran olmasına karşın birçok boş konumun doldurulamadığını belirten von der Leyen, AB dışından emekçi gelmesi gerektiğini vurguladı.

Von der Leyen, AB ülkelerine personellerin niteliklerinin Avrupa’da daha süratli tanınması daveti yaptı.

“LİTYUM VE ENDER ELEMENTLER İLERİDE PETROLDEN DEĞERLİ OLACAK”

AB’nin fosil yakıtlara bağımlılıktaki yanılgıyı lityum üzere kritik ham husus ve madenlerde yapmaması gerektiğini vurgulayan von der Leyen, “Lityum ve az elementler ileride petrolden kıymetli olacak.” dedi.

Von der Leyen, bağımlılığı engellemek için emsal düşünen ülkelerle yeni iştirakler kurmaları, “güvenilir ortaklar” bulmaları gerektiğini söyledi.

Bu çeşit hususların işlenmesini Çin’in denetim ettiğini kaydeden von der Leyen, mikroçip üretiminde kıymetli kazanımlar elde ettiklerini, ham husus konusunda da bunu yapmaları gerektiğini tabir ederek, Avrupa Kritik Hammadde Yasası önereceğini bildirdi.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.